Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte spor yapmanın önemi göründüğünden fazladır. Karın içi kasları çalıştırmak doğum sonrası için anne adayına fazlasıyla fayda sağlayacaktır.
 Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Okunuyor Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu anne adayı hamilelikte spor yapılmasının sakıncalı olduğunu ve bebeğe zarar vereceğini düşünür. Bilinçli ve uygun şekilde spor yapmak sanılanın aksine bebeğe ve doğuma yardımcı olacaktır. Hamilelik sürecinin başlarından itibaren spor yapmak aynı zamanda anne adayının morali ve bebek sağlığı açısından da önemlidir.

➡️ Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Yürüyüş

Yürüyüş anne adayları için kolay ve faydalı bir egzersizdir. Günde yaklaşık 30 dakikalık tempolu yürüyüşler haftada en az 3 gün olacak şekilde yapılabilir. Her anne adayı temposunu kendi belirlemeli ve zorlanmamalıdır.

Yüzme

Yüzme, hamilelikte yapılabilecek en uygun sporlardan biridir. Özellikle gebeliğin ilerleyen aylarında vücut ağırlığı fazlalaştıkça yapılması kolay olan yüzme tercih edilebilir. Suyun kaldırma kuvveti ile ağırlık daha az hissedildiğinden anne adayı hamileliğin tüm aşamalarında zorlanmadan yapabilmektedir. Basit, kasları çalıştırıcı tüm egzersiz hareketleri yapılabilir. Havuzun hijyeninin sağlanmış olması ve mevsimine göre soğuk sıcak geçişlerine karşı dikkat edilmesi önemlidir.

Yoga & Pilates

Hamilelik yoga veya pilatesi günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır ve anne adayları tarafından tercih edilmektedir. Özellikle hamilelik sürecine fayda sağlayacak kas gruplarını çalıştırıcı hareketleri gösteren, bu süreçte uzmanlaşmış merkezler ve deneyimli hocalar bulunmaktadır. Standart yoga ve pilatesin bazı hareketleri zararlı olabileceğinden iyi araştırmadan, tek başına yapılmamalıdır. Bu hareketler doğumda olduğu kadar sonrasındaki toparlanma süreci için de faydalıdır.

Dans

Dans etmek anne adaylarının hem eğlenip hem de evde kendi başlarına yapabileceği en basit yöntemdir. Çoğu kas grubu çalıştığı gibi dans etmek mutlu ettiğinden stres hormonlarının seviyesinin düşürülmesine de yardımcı olmaktadır.

➡️ Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?

Hamilelikte fayda sağlanması için yapılan sporda bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Spor geçmişi varsa

Anne adayı hamilelik öncesi rutin bir spor yapıyorsa özellikle ilk aylarda aynı tempoda devam edip yavaş yavaş vücudunun tepkisine göre temposunu ayarlayıp, düşürmelidir. Hamilelik sonrasında temponun arttırılması önerilmez.

Hiç spor yapmıyorsa

Anne adayı önceden spor yapmıyor ve yeni başlayacak ise kendini zorlamadan en basit hareketlerden başlamalı ve vücudun alışmasına göre ayarlanmalıdır. Ağırlık kullanmak yerine vücut ağırlığının kullanıldığı hareketler önerilmektedir.

Spor yaparken düzgün beslenmek

Sağlıklı beslenmek spor yapan anne adaylarında daha da önemlidir. Spor yapılırken vücut kas grupları için gerekli protein, minareller vb. besinlerine daha çok ihtiyaç duyar. Bebek de ihtiyacı olan vitamin, protein vb. besinleri anneden sağladığından anne adayı için sağlıklı ve düzenli beslenme spor yaparken daha da önem kazanmaktadır.

En önemlisi

Anne adayı spor yaparken keyif almalı ve zorlanarak kendini mutsuz etmemelidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın